صادرات نان غیریارانه‌ای بلامانع است

صادرات نان غیریارانه‌ای بلامانع است

صادرات نان غیریارانه‌ای بلامانع است؛ وزارت جهاد کشاورزی با ارسال نامه‌ای به سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که صادرات نان با آرد غیریارانه‌ای با تأیید اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی هر استان بلامانع است.

به گزارش ، احمد خانی نوذری، سرپرست معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی طی نامه‌ای به رئیس سازمان توسعه تجارت با موضوع صادرات نان با آراد غیریارانه‌ای اعلام کرد: درباره بلامانع بودن صادرات نان غیریارانه‌ای به اطلاع می‌رساند همان‌طور که در گذشته به آن سازمان منعکس شدده است، دوباره یادآوری می‌شود مرجع تشخیص و تعیین آرد مورد استفاده در تهیه نان، اداره‌کل غله و خدمات بازرگانی استان است که باید صورت وضعیت گندم خریداری‌شده به‌صورت آزاد را کنترل و میزان آرد استحصالی آن را محاسبه و تعیین کند.

بنابراین چنانچه با تعیین اداره‌کل فوق‌الذکر گندم مورد استفاده برای تهیه نان به‌صورت غیریارانه‌ای خریداری شده باشد، گمرک براساس مستندات مربوطه آن را تأیید کند، به‌استناد مفاد بند ماده 23 قانون احکام دائمی و دیگر مقررات و ضوابط جاری [صادرات آن نان] از نظر این معاونت بلامانع است.

بنابر این اعلام، مسئولان جهاد کشاورزی از گذشته بر یارانه‌ای بودن همه آردهای موجود در کشور اشاره داشته‌اند.

بر این اساس عنوان آرد غیریارانه‌ای اشتباه و در هر نوع از آرد، درصدی از یارانه وجود دارد و میزان یارانه آرد برای صنایع مختلف متفاوت است.

پیرو این مطلب، سیدسعید راد، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در افتتاحیه نمایشگاه غلات، آرد و نان امسال در پاسخ به تسنیم اظهار داشت: گندمی که برای صنعت و صنف پرداخت می‌شود با نرخ سال قبل و با قیمت 12 هزار تومان است و هنوز یارانه‌ به این بخش از تولید داده می‌شود.

بنابر این گزارش از طرفی احتمال ورود آرد با یارانه بالا (که در نانوایی‌های سنتی استفاده می‌شد) به صنف و صنعت محتمل است و باید نظارت‌های دقیقی در این‌باره صورت گیرد تا از ورود و خروج غیرمجاز آرد خبازی جلوگیری شود.


 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...