90 میلیارد مترمکعب آب تولیدی مصرف می‌شود

90 میلیارد مترمکعب آب تولیدی مصرف می‌شود

90 میلیارد مترمکعب آب تولیدی مصرف می‌شود؛ براساس شاخص‌های بین‌المللی باید برای ۴۰ درصد آب تولید شده کشور برنامه‌‌ریزی شود اما اکنون بیش از ۹۰ میلیارد مترمکعب آب در کشور مصرف می‌شود.

به گزارش، سخنگوی صنعت آب با بیان این مطلب در نشست خبری اظهار داشت: میزان بارش‌ها در یک قرن اخیر کاهش شدیدی یافته و این در حالی است که با افزایش دما نیز روبه‌رو هستیم. میزان تبخیر در نیم قرن اخیر ۲۱ درصد رشد داشته و میزان بارندگی‌ها نیز طی این مدت ۱۴ درصد کاهش داشته است.

فیروز قاسم‌زاده با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد کاهش بارندگی‌ها در فصل زمستان نیز هستیم، تصریح کرد: هر نیم درجه افزایش دمای کشور بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب آب تجدیدپذیر را از دسترس خارج می‌کند.

وی با اشاره به تاثیرات تغییر اقلیم در ایران اضافه کرد: کشور ما یک سوم دنیا بارش دریافت می‌کند و این در حالی است که توزیع بارندگی‌ها نیز در مناطق و در فصول مختلف متفاوت است به طوری که در تابستان پنج درصد و در زمستان ۴۵ درصد بارش‌ها اتفاق می‌افتد.

قاسم‌زاده تصریح کرد: ۱۱۰ میلیارد مترمکعب مجموع آب تولید شده کشور است که براساس شاخص‌های بین‌المللی باید برای ۴۰ درصد آن برنامه‌‌ریزی شود اما اکنون بیش از ۹۰ میلیارد مترمکعب آب در کشور مصرف می‌شود.

سخنگوی صنعت آب با اشاره به وضعیت بارش‌ها و منابع آبی در کشور افزود: از شش حوزه آبریز دو حوزه در شرایط بدون تنش هستند و مابقی شرایط تنش را تجربه می‌کنند

وی با اشاره به برنامه سازگاری با کم‌آبی گفت: این برنامه موارد مختلفی را مورد توجه قرار داده که تمرکز روی بخش کشاورزی در راس آن قرار دارد.

به گفته قاسم‌زاده، طبق بررسی‌های صورت گرفته در ۱۵ سال اخیر بدترین وضعیت را در سه سال اخیر تجربه کردیم. 

فرونشست 18 سانتی در جنوب تهران

سخنگوی صنعت آب درباره میزان فرونشست‌ها اظهار کرد: نرخ مجاز فرونشست پنج میلی‌ متر در سال است که در ایران به صورت نقطه‌ای حتی ۲۰ سانتی‌متر را تجربه کرده‌ایم. در جنوب تهران تا ۱۸ سانتی‌متر در سال به صورت موضعی گزارش فرونشست داشته‌ایم.

سخنگوی صنعت آب با تاکید بر اینکه اگر برای تغییر اقلیم و سازگاری با آن تدبیری اندیشیده نشود، در آینده دچار آسیب خواهیم شد، تصریح کرد: منابع باران ۲۱ درصد پشت سدها جمع می‌شوند و به طور کلی سالانه ۳۰۰ میلیارد مترمکعب از محل سدها بهره می‌بریم و مابقی از منابع دیگر تامین می‌شود.

وی با اشاره به آمار سدها در کشور تصریح کرد: تا ۱۳ آبان‌ماه ۴۰ درصد سدهای کشور پر هستند و اکنون 1.8 میلیارد مترمکعب ورودی آب به سدهای کشور بوده که نسبت به سال قبل ۲۶ درصد افزایش یافته است.

به گفته قاسم‌زاده تا این تاریخ حجم آب موجود مخازن نسبت به سال قبل ۱۲ درصد رشد داشته و عدد ۱۹.۹۴ میلیارد مترمکعب را ثبت کرده است.

سخنگوی صنعت آب درباره میزان بارش‌ها نیز تصریح کرد: ۱۸ استان میزان بارندگی زیرنرمال، شش استان بارندگی نرمال و هفت استان بارندگی بالای نرمال را تا روز ۱۲ آبان‌ماه تجربه کرده‌اند.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...