ثبت‌نام بیمه کارگران ساختمانی آغاز شد

ثبت‌نام بیمه کارگران ساختمانی آغاز شد

ثبت‌نام بیمه کارگران ساختمانی آغاز شد؛ همه کارگران ساختمانی می‌توانند برای دریافت بیمه در سامانه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی ثبت‌نام کرده و پس از تائید شعب تأمین اجتماعی از مزایای پوشش بیمه‌ای بهره‌مند شوند.

به گزارش ، سامانه بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی با همکاری مرکز فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی به نشانی bimekar.mcls.gov.ir  دوباره بازنویسی شده و برای گذراندن مراحل فرایند شناسایی و تأیید شعب تأمین اجتماعی فعالیت خود را دوباره از سر گرفته است.

علیرضا عسگریان، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این‌باره گفت: در حال حاضر همه کارگران ساختمانی متقاضی می‌توانند در سامانه ثبت‌نام کرده و با طی مراحل فرآیند شناسایی و تائید شعب تأمین اجتماعی از مزایای پوشش بیمه‌ای بهره‌مند شوند.

کاربران دستگاه‌های اجرایی سامانه اعم از ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان‌ها، شعب سازمان تأمین اجتماعی و بازرسان و سربازرسان انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی نیز می‌توانند مراحل بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی را از طریق این سامانه انجام داده و به اعتراض آن‌ها رسیدگی کنند.

کارگران ساختمانی حائز شرایط متقاضی بیمه نامه تأمین اجتماعی در سراسر کشور می‌توانند با در اختیار داشتن مدارک مورد نیاز، نسبت به ثبت‌نام در این سامانه و گرفتن کد رهگیری اقدام کنند.

طبق مصوبه کارگروه رفع موانع اجرایی بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی ثبت نام همه کارگران ساختمانی اعم از بیمه شده و بیمه نشده در این سامانه الزامی است. همچنین فرایند استحقاق سنجی متقاضیان، از طریق استعلام و بازدید میدانی، توسط متصدیان امر صورت گرفته و نتیجه به واجدین شرایط اطلاع رسانی خواهد شد.

کارگران ساختمانی چنانچه رمز عبور خود را اشتباه وارد کنند یا درباره فرایند ثبت‌نام خدمت بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی پرسشی داشته باشند می‌توانند با شماره ۶۳۴۶۸۳۴۶-۰۲۱ تماس حاصل کنند. مدارک موردنیاز جهت ثبت‌نام، مدارک هویتی اعم از کارت ملی و شناسنامه، قبوض برق و تلفن ثابت و کارت مهارت معتبر از سازمان فنی و حرفه‌ای است.

شرایط بهره‌مندی از مزایای بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی این است که افراد متقاضی در حوزه ایجاد، توسعه، تجدیدبنا، تعمیرات و تخریب مربوط به ساختمان به طور مستقیم اشتغال داشته باشند و در برابر آن مزد دریافت کنند. همچنین دارای کارت مهارت فنی معتبر از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای باشند.

عدم عضویت در هیچ یک از صنوف دیگر دارای مجوز، عدم تملک وسایل نقلیه حمل‌‎ونقل عمومی و کار، نداشتن کارت بهداشت که معرف حضور در واحدهای صنفی تحت نظارت وزارت بهداشت است، مشمول نبودن مقررات خاص بیمه و بازنشستگی و مشمول نبودن به فعالیت در دیگر حوزه‌های بازرگانی،‌ تجاری،‌ صنعتی و خدماتی از دیگر شرایط بهره‌مندی از بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی است.

بنابر اعلام ایسنا، تعداد کارگران ساختمانی بیمه‌پرداز در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ نزدیک به ۸۴۰ هزار نفر بوده که در حال حاضر زیر ۶۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار دارند. برابر آمارها حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور وجود دارد که ۶۵۰ هزار کارگر ساختمانی در صف بیمه تامین اجتماعی قرار دارند.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...