گرانفروشی به تون ماهیان رسید

گرانفروشی به تون ماهیان رسید

گرانفروشی به تون ماهیان رسید؛ صیادان ماهی تون هر کیلوگرم ماهی تون مصرفی صنایع کنسروسازی را بالغ‌بر 85 هزار تومان بیشتر از قیمت تمام شده می‌فروشند.

به گزارش ، رئیس هیأت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم ماهی تون برای مصارف صنعتی به ۱۵۸ هزار تومان رسیده است، گفت: برآورد ما آن است که قیمت تمام شده ماهی داخلی، باتوجه به استفاده از سوخت یارانه‌اى، کمتر از یکصد هزار تومان است.

مسعود بختیاری اظهار داشت: ماهى تون شامل هوور یا گیدر، مهمترین ماده اولیه تولید کنسرو ماهی است که افزایش بی‌رویه قیمت آن، موجب بالا رفتن نرخ کنسرو ماهى شده که این امر می‌تواند باعث خروج این محصول از سبد غذایی مردم شود.

بختیاری افزود: در حال حاضر هر کیلوگرم ماهی تون صید داخل به صورت عمده حدود 158 هزار تومان به فروش می رسد، درحالی که قیمت آن در کمتر از یک سال گذشه حدود 50 هزار تومان بود یعنی بیش از سه برابر شده است.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران ادامه داد: قیمت جهانی هر کیلوگرم ماهی تون صید شده به روش صنعتی حدود 2.5 دلار است که با در نظر گرفتن نرخ دلار بازار آزاد نیز نرخ فروش ماهی داخلی، حدود 30 درصد بالاتر است.

وی اضافه کرد: برای تنظیم بازار کنسرو ماهی در کشور، نیازمند تسهیل واردات تون ماهیان و تعدیل قیمت ماهی تون صید داخلی هستیم؛ برآورد ما آن است که قیمت تمام شده ماهی داخلی، باتوجه به استفاده از سوخت یارانه‌اى، کمتر از یکصد هزار تومان است.

بختیاری اظهار داشت: این آمادگی را داریم که در کمیته‌ای با حضور دستگاه‌ ها و فعلان ذی‌ربط، قیمت تمام شده ماهی تون صید داخل را بررسی کنیم.

وی تصریح کرد: درحالی که صیادی در ایران، با سوخت یارانه‌ای انجام می‌شود اما قیمتگذاری روی آن وجود ندارد و این محصول بالاتر از نرخ‌های جهانی به فروش می‌رسد.

بختیاری با بیان اینکه منع قانونی برای واردات تون ماهیان نداریم، افزود: در تخصیص و تامین ارز مورد نیاز برای واردات ماهی تون با مشکل روبه‌رو هستیم و از طرفی برای ترخیص این محصول توسط گمرک و دامپزشکی نیز با معضلاتى روبه‌رو هستیم و هماهنگی لازم وجود ندارد.

رئیس هیأت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران ادامه داد: در صورتی که واردات ماهی تون تسهیل شود، قیمت ماهی داخلی نیز تعدیل می‌شود و درنهایت از افزایش قیمت تمام شده کنسرو ماهی تون نیز جلوگیری به عمل می‌آید.

بنابر اعلام تسنیم، قیمت کنسرو ماهی تون معروف به تن ماهی نیز در یکسال گذشته نزدیک به 2.2 برابر افزایش داشته است.

قیمت مصرف‌کننده کنسروهای 180 گرمی تون ماهی در  آبان پارسال 39 هزار و 900 تومان بود که اکنون براساس مشاهدات میدانی به 87 هزار و 500 تومان رسیده است.

قیمت کنسرو ماهی تون در یک ماه گذشته نیز افزایش داشته و از 72 تا 74 هزار تومان به 87 هزار و 500 تومان رسیده است.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...