عضویت رؤسای اتاق‌های اصناف در شرکت شهرک‌های صنعتی

عضویت رؤسای اتاق‌های اصناف در شرکت شهرک‌های صنعتی

عضویت رؤسای اتاق‌های اصناف در شرکت شهرک‌های صنعتی؛ با عضویت روسای اتاق‌های اصناف به‌عنوان عضو غیرموظف در شرکت شهرک‌های صنعتی شهرستان‌ها، همکاری‌های وسیعتری بین بخش خصوصی و شهرک‌های صنعتی شکل می‌گیرد.

به گزارش ، نشست هم‌اندیشی روسای اتاق‌های اصناف مراکز استان‌ها امروز دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ در محل هتل بزرگ فردوسی تهران با حضور وزیر جهاد کشاورزی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، دبیر هیات عالی نظارت بر واحدهای صنفی و رییس اتاق اصناف ایران برگزار شد.

رئیس اتاق اصناف ایران در این نشست پس از امضای تفاهم‌نامه بین اتاق اصناف ایران و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران بر همکاری و همیاری دوطرفه اتاق اصناف ایران و شرکت شهرک‌های صنعتی تأکید کرد و خواستار عضویت روسای اتاق‌های اصناف در قالب عضو غیرموظف شرکت شهرک‌های صنعتی شد.

مجتبی صفایی افزود: طی سال‌های گذشته همواره روسای خانه‌های صنعت، معدن و تجارت عضو شرکت شهرک‌های صنعتی بوده‌اند.

به گفته وی در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد از تولیدات کشور که قابلیت صادراتی نیز دارند، در بنگاه‌های کوچک تولید می‌شود. در صورتی که تاکنون از ظرفیت این بخش استفاده مطلوبی نشده است.

صفایی ادامه داد: متاسفانه در اساسنامه قبلی شرکت‌ شهرک‌های صنعتی مزیت‌های صادراتی بیشتر متوجه بخش صنعت بوده است. از این رو و در قالب تفاهمنامه پیش‌رو، پیشنهاد داده‌ایم که با عضویت روسای اتاق‌های اصناف در شرکت شهرک‌های صنعتی از ظرفیت‌های بالقوه اصناف استفاده شود.

رییس اتاق اصناف ایران اضافه کرد: ما می‌خواهیم تولیدکنندگان خرد، محصولات خود را بدون واسطه در بازار توزیع کنند.

وی در ادامه عنوان کرد: وقتی که اصناف در کنار صنعت قرار بگیرند و در چرخه اقتصادی کشور نقش‌آفرینی کنند، بی‌شک زنجیره تولید، توزیع و مصرف تقویت خواهد شد. ما در این مسیر علاوه‌بر بهره‌مندی از تجارب پیشکسوتان، از توانمندی نسل جوان و چهره‌های موفق دانشگاهی نیز استفاده خواهیم کرد.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران نیز ضمن امضاء این تفاهم‌نامه گفت: از حدود ۱۰۱ هزار قراردادی که امروز در شهرک‌های صنعتی داریم، حدود ۱۵ هزار قرارداد به شهرک‌های صنفی تخصصی مربوط می‌شوند و امیدواریم این روند منجر به توسعه اقتصادی کشور و بهبود شرایط صنایع خرد و متوسط کشور شود.

فرشاد مقیمی با اشاره به عضویت غیرموظف رئیس اتاق اصناف ایران در هیات مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی ایران، گفت: از این پس، روسای اتاق‌های اصناف نیز به عنوان عضو غیرموظف در شرکت شهرک‌های صنعتی شهرستان‌ها عضویت خواهند داشت و بدین واسطه امیدواریم ارتباطات و همکاری‌های وسیعتری بین بخش خصوصی و شهرک‌های صنعتی شکل بگیرد.

مقیمی اضافه کرد: اعتقاد دارم که ظرفیت تشکل‌های بخش خصوصی و به خصوص تشکل‌های صنفی چنان است که کمک‌های زیادی به تقویت شهرک‌های صنعتی خواهند کرد بنابراین باید از این ظرفیت‌ها استفاده کرد.

معاون وزیر صمت یادآور شد: قدمت مجموعه شهرک‌های صنعتی به ۵۶ سال گذشته بازمی‌گردد، درحالی که ظرفیتی برای حضور اصناف در شهرک‌های صنعتی پیش‌بینی نشده بود. تا اینکه در سال ۱۳۹۶ طی تفاهم‌نامه‌ای در ساختار و طراحی شهرک‌ها از این ظرفیت برای استقرار صنوف استفاده کردیم. در ادامه در دهه ۹۰ ادغام ۲ وزارتخانه و تشکیل وزارت صنعت و معدن و تجارت موجب شد تا بتوانیم از ظرفیت صنوف در این زمینه بیشتر استفاده کنیم.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران تصریح کرد: در حال حاضر این ضرورت بیش از گذشته احساس می‌شود، چراکه اعتقاد داریم توسعه تولیدی و اقتصادی کشور به سمتی می‌رود که افزایش بنگاه‌های کوچک را پیش رو خواهیم داشت. به موجب همین امر در تدوین برنامه هفتم توسعه پیشنهادی مبنی بر ایجاد شهرک‌های صنعتی در حریم شهرها مطرح شده است.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...