کاهش تولید روزانه اوپک پلاس از ابتدای 2024

کاهش تولید روزانه اوپک پلاس از ابتدای 2024

کاهش تولید روزانه اوپک پلاس از ابتدای 2024؛ تولیدکنندگان اوپک پلاس پنجشنبه گذشته با کاهش تولید نفت به میزان حدود ۲.۲ میلیون بشکه در روز در ابتدای سال میلادی آینده، موافقت کردند.

به گزارش ، تولیدکنندگان اوپک پلاس که بیش از ۴۳ میلیون بشکه در روز برابر بیش از ۴۰ درصد از عرضه جهانی، نفت تولید می‌کنند، روز پنجشنبه به صورت آنلاین، دیدار کردند و پس از این دیدار، با انتشار بیانیه‌ای، کاهش تولید داوطلبانه خود را اعلام کردند.

اوپک پلاس همچنین از برزیل که در میان ۱۰ تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است، دعوت کرد به این گروه ملحق شود.
وزیر انرژی برزیل اعلام کرد امیدوار است کشورش در ژانویه، به این گروه بپیوندد.

قیمت نفت پس از اینکه تولیدکنندگان اوپک پلاس با کاهش تولید موافقت کردند، سقوط کرد. بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در فوریه، بیش از دو درصد ریزش کرد و در پایین ۸۱ دلار در هر بشکه ایستاد.

کریستیان مالک، تحلیلگر بانک جی پی مورگان اظهار داشت: واکنش بازار حاکی از ناباوری به موثر بودن این کاهش تولید است. با این حال، تعیین چارچوب برای هر کدام از اعضا برای انجام کاهش تولید خود، منعکس‌کننده اعتماد و همبستگی در میان اعضای این گروه است و این حقیقت که برزیل به این گروه ملحق می‌شود، تعداد اعضای آن را تقویت می‌کند.

اوپک پلاس همچنین درباره تولید سال ۲۰۲۴ در بحبوحه این پیش‌بینی که بازار با مازاد عرضه روبه‌رو خواهد شد، گفت‌وگو کرد.

تولید نفت اوپک پلاس در حال حاضر حدود پنج میلیون بشکه در روز محدود شده تا از قیمت‌ها حمایت کرده و بازار را تثبیت کند.

اوپک در بیانیه‌ای اعلام کرد: مجموع کاهش حدود ۲.۲ میلیون بشکه در روز، توسط هشت تولیدکننده انجام خواهد شد و این رقم شامل تمدید کاهش عرضه داوطلبانه عربستان سعودی و روسیه به میزان درمجموع ۱.۳ میلیون بشکه در روز است.

حدود ۹۰۰ هزار بشکه در روز کاهش عرضه‌ای که روز پنجشنبه وعده داده شد، شامل ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش صادرات سوخت از سوی روسیه است و باقی این حجم، میان شش تولیدکننده عضو این گروه تقسیم می‌شود.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد: کاهش داوطلبانه عرضه روسیه، شامل نفت خام و محصولات نفتی است.

امارات عربی متحده موافق کرد تولیدش را به میزان ۱۶۳ هزار بشکه در روز کاهش دهد، در حالیکه عراق اعلام کرد در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴، تولیدش را ۲۲۰ هزار بشکه در روز دیگر کاهش می‌دهد.

عربستان سعودی، روسیه، امارات عربی متحده، عراق، کویت، قزاقستان و الجزایر در میان تولیدکنندگانی هستند که اعلام کردند پس از سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴، این کاهش تولید را به تدریج معکوس خواهند کرد.

اوپک پلاس پس از اینکه قیمت نفت از حدود ۹۸ دلار در اواخر سپتامبر، ریزش کرد و نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصادی ضعیفتر در سال ۲۰۲۴ و انتظارات برای ایجاد مازاد عرضه، تشدید شد، به تولید کمتر متمرکز شد.

آژانس بین‌المللی انرژی ماه میلادی جاری، کندی رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۴ را پیش‌بینی کرد.

بنابر اعلام رویترز، نشست اوپک پلاس با گشایش کنفرانس اقلیمی سازمان ملل متحد (COP۲۸)  به میزبانی امارات عربی متحده همزمان شد.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...