امضای دو توافق‌نامه حمایت از فناوری‌های رادیویی نسل جدید

امضای دو توافق‌نامه حمایت از فناوری‌های رادیویی نسل جدید

امضای دو توافق‌نامه حمایت از فناوری‌های رادیویی نسل جدید؛ همراه اول در آغازین روز از نمایشگاه تلکام 2023 با امضای دو توافق‌نامه، عزم جدی خود را برای حمایت از فناوری‌های رادیویی بومی نسل جدید نشان داد.

به گزارش ، همراه اول در روز نخست برگزاری این نمایشگاه با امضای دو توافق‌نامه سه‌جانبه، همچنان بر دیدگاه خود نسبت به لزوم تقویت تولیدکنندگان داخلی تجهیزات رادیویی نسل جدید و همچنین حمایت از پژوهشگران و طرح‌های پژوهشی تأکید کرد.

شرکت ارتباطات سیار در نخستین روز از برگزاری تلکام 1402 ضمن حضور در قالب شش زون تخصصی IOT»»، ««5G، «امنیت»، «سرویس‌های اپراتوری»، «آینده ارتباطی» و «خدمات مشترکان» در سالن 6 نمایشگاه بین‌المللی تهران، حضور و مشارکتی جدی در برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های جانبی این رویداد بین‌المللی دارد.

بر این اساس در روز نخست این رویداد با انعقاد دو تفاهم‌نامه سه‌جانبه «توسعه فناوری‌های تجهیزات رادیویی نسل جدید» و « حمایت از طرح‌های پژوهشی و پسادکتری در حوزه توسعه فناوری‌های کلیدی صنعت ICT» که رویکرد آنها بر حمایت از تولیدات بومی و ایده‌های پژوهشگران کشورمان است، به استقبال از آن رفت.

توافقنامه توسعه فناوری‌های تجهیزات رادیویی نسل جدید (ترنج) به شکل سه‌جانبه و با حضور حمید بهروزی قائم مقام همراه اول، میثم عابدی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و سیدمحمد کرباسی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات معاونت علمی ریاست جمهوری امضا شد.

طرفین این توافقنامه با دغدغه پاسخگویی اثربخش به نیازهای فناورانه در زیست بوم فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، افزایش عمق بومی‌سازی در توسعه و تولید زیرساخت‌های حیاتی در لایه دسترسی شبکه، غلبه بر محدودیت‌های تحریمی، امنیت و صیانت از داده‌ها و اطلاعات، ایجاد زمینه‌های استقلال و اقتدار در توسعه شبکه ملی اطلاعات و همچنین رونق کسب‌و کارهای مرتبط در سطح ملی، دست به همکاری مشترک زدند.

درواقع تعریف پروژه‌های تحقیقاتی در قالب طرح‌های پژوهشی در مشارکت با مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان ازجمله اهداف این همکاری مشترک است که براساس آن، مجری طرح‌های پژوهشی، لازم است یک هسته پژوهشی با عضویت و سرپرستی حداقل یک عضو هیأت علمی یا یک شرکت دانس‌بنیان باشد.

به‌عنوان نمونه برخی نمونه‌های پیشنهادی در قالب برنامه حمایت از طرح‌های فناورانه در حوزه ارتباطات رادیویی شبکه‌های ارتباط سیار نسل جدید شامل مخابرات موج میلیمتری، شبکه دسترسی رادیویی باز، آنتن‌های چندورودی - چندخروجی انبوه و مواردی از این دست می‌شود که این همکاری مشترک به دنبال تأمین آنهاست.

در این راستا معاونت فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات نیز متعهد به فهرست کردن نیازمندی‌های فناورانه اولویت‌دار خود در زمینه توسعه فناوری‌ها و تجهیزات رادیویی نسل جدید ارتباطات مبتنی بر فهرست مصوب اولویت‌های شبکه ملی اطلاعات شد.

در بخشی از تعهدات ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات معاونت علمی ریاست جمهوری نیز آمده است «فهرست مجریان توانمند برای انجام طرح‌های پژوهشی در هر فراخوان را شناسایی و منتشر کند».

در ادامه همراه اول نیز به‌عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور متعهد به فهرست کردن نیازمندی‌های اولویت‌دار خود جهت شناسایی ظرفیت‌های موجود در کشور شده است.

درنهایت مجموع حمایت از طرح‌هایی که بالاترین امتیاز را از نظر شاخص‌های فنی و مالی به دست آورند، به‌عنوان طرح‌های برگزیده تا سقف 30 میلیارد تومان خواهند بود.

حمایت از طرح‌های پژوهشی و پسادکتری

اما شرکت ارتباطات سیار ایران توافقنامه سه‌جانبه دیگری را نیز امروز به‌دنبال توافقنامه قبلی با حضور وحید شاه‌منصوری رییس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول، سیدمحمد کرباسی دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات معاونت علمی ریاست جمهوری و علی‌محمد سلطانی رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور امضا کرد.

قرار است در قالب همکاری مشترک بین این سه ضلع «حمایت از طرح‌های پژوهشی و پسادکتری در حوزه توسعه فناوری‌های کلیدی صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات» رقم بخورد.

بر این اساس ستاد توسعه فناوری‌های اتصال‌پذیری و ارتباطات متعهد شد درراستای انجام موضوعات و زمینه‌های همکاری مشترک این توافقنامه، از طرح‌های پژوهشی توسعه فناوری‌های رادیویی تا سقف 5 میلیارد تومان و از طرح‌های پسادکتری و رساله دکتری تا سقف یک میلیارد تومان، حمایت بلاعوض و البته مشروط به تأمین اعتبار و موافقت مقامات ذی‌ربط و در چارچوب ضوابط مربوطه داشته باشد.

بنابر اعلام اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور نیز متعهد شد از طرح‌های تحقیقاتی توسعه فناوری‌های رادیویی تا سقف 10 میلیارد تومان و از طرح‌های پسادکتری و رساله دکتری تا سقف 2 میلیارد تومان به صورت بلاعوض حمایت مالی کند.

مرکز تحقیق و توسعه همراه اول نیز به‌عنوان بازوی تحقیقاتی اپراتور اول تلفن همراه متعهد شد ضمن فهرست کردن نیازمندی‌های فناورانه اولویت‌دار خود در زمینه نسل‌های پنجم و ششم ارتباطی، از طرح‌های پژوهشی توسعه فناوری‌های رادیویی تا سقف 5 میلیارد تومان و بابت حمایت از طرح‌های پسادکتری و رساله دکتری تا سقف یک میلیارد تومان به صورت بلاعوض حمایت مالی کند.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...