خروج ایران از توصیه شماره هفت FATF

خروج ایران از توصیه شماره هفت FATF

خروج ایران از توصیه شماره هفت FATF؛ با حذف نام ایران از توصیه هفت FATF امیدواریم بخشی از این مخاطره و ریسک شهرت کاهش پیدا کند و به چرخه‌ی تعاملات بین‌المللی اقتصاد ایران کمک کند.

به گزارش ، وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره نامه رئیس گروه ویژه اقدام مالی FATF در موافقت با حذف نام ایران از توصیه شماره‌ هفت و استانداردهای این نهاد اظهار داشت: گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF دو دسته اقدام را در سال‌های اخیر علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می‌داد؛ یک اقدام که مهمتر هم بود به انتشار فهرست سیاه و ارزیابی کاملا سیاسی، غیرفنی و ظالمانه‌ای که علیه ایران منتشر می‌کند، بازمی‌گردد که آن مسأله همچنان سر جای خود است اما اقدام دوم به توصیه شماره هفت این گروه مربوط است.

سیداحسان خاندوزی که با بخش خبری ۲۱ سیما گفت‌وگو می‌کرد، افزود: بر این اساس، سالانه به کشورها توصیه می‌کرد علیه اموال و دارایی‌های برخی از کشورها ازجمله جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را متکی بر قطعنامه‌های سازمان ملل ازجمله قطعنامه ۲۲۳۱ که قطعنامه معروف تحریمی علیه کشور ما است، اعمال کنند.

وی اضافه کرد: ما در مهرماه ۱۴۰۲ با خاتمه پیدا کردن برخی از مهلت‌های منعقد در قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل منتظر بودیم این بخش از اقدامات حداقل خاتمه پیدا کند اما متأسفانه در آبان‌ماه دوباره مشاهده کردیم که گروه ویژه اقدام مالی در توصیه خودش همچنان نام ایران ذیل توصیه شماره هفت را همچنان درج کرد که این نقض حقوق مردم ایران است.

خاندوزی یادآور شد: در آذرماه خطاب به رییس گروه ویژه اقدام مالی نامه اعتراضی زدیم و گفتیم که باید حقوق بین‌الملل ملت ایران را رعایت کند؛ این انتقاد و اعتراض مورد قبول قرار گرفت و به دادن استدلال حقوقی که از سمت کشور ما مطرح شده بود تن دادند.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: در آخرین مکاتبه‌ای که از سوی رییس گروه اقدام مالی از طریق ایمیل به همه کشورها ارسال شد، اعلام کردند که استدلال ایران درست است و ما این اشتباه را دیگر در سال ۲۰۲۴ میلادی انجام نخواهیم داد.

خاندوزی با بیان اینکه به تمام کشورها اعلام شده که از این پس ایران از توصیه شماره‌ هفت خارج شده است، گفت: این اقدام به شناخته شدن حقوق اقتصادی ملت ایران بیشتر کمک می‌کند و مخاطره یا ریسک شهرتی که کشورها دارند و با همین بهانه و این ترس بسیاری از مراودات را محدود می‌کنند.

به‌گفته خاندوزی وقتی نام جمهوری اسلامی ایران از این توصیه حذف شد، امیدوار هستیم که بخشی از این مخاطره و ریسک شهرت کاهش پیدا کند و به چرخه تعاملات بین‌المللی اقتصاد ایران کمک کند.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...