کاهش نیم متری تراز آب دریای خزر

کاهش نیم متری تراز آب دریای خزر

کاهش نیم متری تراز آب دریای خزر؛ سطح تراز آب دریای خزر در چند سال اخیر سرجمع حدود نیم متر کاهش داشته است.

به گزارش ، رئیس موسسه تحقیقات آب با بیان این مطلب گفت: از ابتدای سال 1402 تاکنون سطح تراز آب دریای خزر ۲۵ سانتیمتر کاهش یافته است.

محمدرضا کاویان‌پور در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی آب و فاضلاب در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این میزان کاهش بیشتر ناشی از روند گرمایش زمین بوده که ایران را هم درگیر کرده است، اظهار داشت: سطح تراز آب دریای خزر در چند سال اخیر سرجمع حدود نیم متر کاهش داشته است.

کاویان‌پور با بیان اینکه باتوجه به روند افزایش دما کاهش سطح تراز آب دریای خزر تداوم خواهد داشت، گفت: سال‌های آینده مشکلات این کاهش سطح تراز بیشتر نمایان خواهد شد و کاهش روی فعالیت‌های دریایی، آبزیان دریای خزر و زندگی مردم اثرگذار است.

بنابر اعلام ایسنا، رئیس موسسه تحقیقات آب با بیان اینکه ۱۹۰ میلیارد مترمکعب آب دریای خزر در اثر کاهش سطح تراز از بین رفته است، افزود: مطالعات گسترده‌ای در موسسه تحقیقات آب و به‌ویژه مرکز مطالعات و تحقیقات در موضوع دریای خزر انجام شده که به زودی نتایج این تحقیقات اطلاع‌رسانی می‌شود.

کاویان‌پور درباره راه‌اندازی سامانه پایش و هشدار سیل در موسسه تحقیقات آب، تصریح کرد: سامانه پایش اراضی کشور راه‌اندازی شده که اطلاعات آن همواره به‌روزرسانی شده و در اختیار وزارت نیرو قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه سامانه میزان آب ورودی به سدها نیز به زودی راه‌اندازی می‌شود، گفت: بحث کاهش سطح تراز آب دریای خزر خیلی جدی است و در آینده این کاهش قابل توجه خواهد بود.

رئیس موسسه تحقیقات آب با بیان اینکه از سال 1850 میلادی بحث تغییر اقلیم مطرح بوده و از سال ۱۹۰۰ روند رشد آن بیشتر شده است، افزود: ایران از سال ۱۳۸۰ به‌طور جدی درگیر تغییر اقلیم شده است.

کاویان‌پور یادآور شد: سال گذشته بالغ‌بر 1.3 درجه افزایش دما داشته‌ایم و امسال نیز در نقاط مختلف بین یک تا ۴ درجه افزایش دما داریم که این افزایش دما اثر مستقیمی روی منابع آبی دارد و سبب کاهش این منابع می‌شود.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...