اصناف فعال نباشند ما کمکی نمی‌کنیم

اصناف فعال نباشند ما کمکی نمی‌کنیم

اصناف فعال نباشند ما کمکی نمی‌کنیم؛ وزارت صمت اجازه برگزاری نمایشگاه موازی با اصناف را نمی‌دهد اما اگر در هر استانی اصناف خودشان در حوزه نمایشگاه فعال نباشند، ما نمی‌توانیم کمکی کنیم.

به گزارش ، علیرضا شاه‌میرزایی در همایش ملی بازرسی، نظارت و کنترل بازار با بیان این مطلب اظهار داشت: قدرت خرید مردم باید بهبود یابد، اما به طوری که منجر به تورم نشود. بر این اساس باید تامین مالی بخش تولید و توزیع انجام شود، اما حجم نقدینگی رشد نکند. بنابراین نقدینگی باید در بخش غیرمولد کم و وارد بخش مولد شود. چراکه اگر قدرت خرید مردم بالا نرود، تولید آسیب می‌بیند.

شاه‌میرزایی با بیان اینکه جشنواره عید تا عید و سه رکن اعتبار خرید، نمایشگاه و فروش ویژه برای حمله به بازار است، تصریح کرد: اجازه برگزاری نمایشگاه موازی با اصناف را نمی‌دهیم. وزارت ارشاد هم فقط مسئول طراحی لباس است و نمایشگاه مد لباس نباید فروش داشته باشد. اما اگر در هر استانی اصناف خودشان در حوزه نمایشگاه فعال نباشند، ما نمی‌توانیم کمکی کنیم.

وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه فروش کالای بهاره از سوی شهرداری، غیرقانونی است، تصریح کرد: رکود در اصناف جدی است و در حوزه پوشاک و کفش که بخش عمده فروش خود را در شب عید انجام می‌دهند، باید توجه ویژه داشت.

شاه‌میرزایی با بیان اینکه در جلسه اخیر تنظیم بازار جمع‌بندی شد وزارت صمت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسکن و راه و شهرسازی بر تنظیم بازار در حوزه خود ورود داشته باشند، اضافه کرد: کسانی که متولی حفظ ارزش ریال هستند، باید اقدامات لازم را انجام دهند. در حوزه پولی مالی مشکلاتی وجود دارد و نمی‌توان گفت که به خاطر تحریم باید هر سال این اندازه تورم داشته باشیم. وقتی در کف بازار، قیمت ارز و املاک رشد می‌کند نرخ کالا ها نیز رشد می‌کند، اما ما مسئولیت خود را انجام می‌دهیم.

معاون تجارت و خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در وزارت صمت مسأله تامین کالا نکته اصلی تنظیم بازار است و وقتی موجودی باشد بازار نیز تنظیم می‌شود، گفت: در زمینه لاستیک نیز مساله همین بود و اقدامات لازم برای تنظیم بازار انجام شد.

شاه‌میرزایی با بیان اینکه در برنامه‌ریزی جدید تنظیم بازار، قانون انتزاع سر جای خود است، اما در حوزه بازرسی اقدامات به صورت متمرکز و هماهنگ انجام می‌شود، اظهار کرد:  اصناف به تازگی در این رابطه با وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی تفاهم‌نامه‌ای در این ارتباط امضا کرده‌اند.

او در ادامه با اشاره به جایگزین شدن ارز دولتی با یارانه نقدی از سال 1401، گفت: قرار بود بعد از مدتی هم کالابرگ جایگزین یارانه نقدی شود، اما چیزی که در حال اجراست کالابرگ نیست. در اصل اینکه همان پولی که به مصرف‌کننده نهایی می‌دهیم، به فروشگاه‌ها پرداخت کنیم، کالابرگ نیست. در صورتیکه به جای پول به فروشگاه‌ها، اعتبار برای خرید داده و زنجیره کالا تامین شود، می‌توان گفت طرح کالابرگ اجرا شده است.

معاون وزیر صمت همچنین بر لزوم مدیریت میادین میوه و تره‌بار به وزارت جهاد کشاوی برای عرضه کالاهای با قیمت مصوب و تنظیم بازاری اشاره کرد.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...