فرش دستباف گرانترین کالای صادراتی 1402

فرش دستباف گرانترین کالای صادراتی 1402

فرش دستباف گرانترین کالای صادراتی 1402؛ صادرات فرش دستباف و صنايع دستی با کمترین میزان در ۹ ماهه نخست امسال اما بالاترین متوسط قیمت صادراتی را به ازای هر تن ۲۹۰۰ دلار نصیب خود کرد.

به گزارش ، آمارها نشان می‌دهد در ۹ ماهه نخست ۱۴۰۲ سهم بخش پتروشیمی، معدن، صنعت و کشاورزی از کل صادرات غیرنفتی امسال به ترتیب حدود ۴۹، ۲۷، ۱۵ و ۸ درصد بوده است.

در ۹ ماهه امسال مجموع صادرات غیرنفتی شامل محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، معدن و صنایع معدنی، کشاورزی، فرش و صنایع دستی و صنعت بالغ‌بر ۱۰۱.۹ میلیون تن به ارزش ۳۶.۵ میلیارد دلار بوده است.

بیشترین سهم این صادرات مربوط به محصولات پتروشیمی و پایه نفتی است که حدود ۴۹ درصد (به لحاظ ارزشی) کل صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است. معدن و صنایع معدنی نیز به حدود ۲۷ درصد در رتبه دوم قرار دارد.

میزان صادرات محصولات پتروشیمی و پایه نفتی و معدن و صنایع معدنی در ۹ ماهه امسال به ترتیب ۱۸ و ۹.۸ میلیارد دلار بوده است. ارزش صادرات بخش پتروشیمی و معدن به ترتیب ۸.۱ درصد کاهش و ۷.۶ درصد افزایش داشته است.

سهم کشاورزی و صنعت نیز از کل وزن صادرات غیرنفتی به ترتیب حدود ۸ و ۱۵ درصد بوده، به طوری که در ۹ ماهه امسال به ترتیب ۴.۶ میلیون تن محصولات کشاورزی به ارزش ۳ میلیارد دلار و ۵.۳ میلیون تن محصولات صنعتی به ارزش بیش از ۵.۶ میلیارد دلار صادر شده است. ارزش صادرات بخش کشاورزی و صنعتی به ترتیب ۲۵ و ۱۲ درصد رشد داشته است.

در این میان صادرات فرش و صنایع دستی کمترین سهم از صادرات غیرنفتی، معادل ۰.۲ درصد را در این مدت به خود اختصاص داده است.

در این ۹ بالغ‌بر ۱۰۰ میلیون دلار فرش و صنایع دستی صادر شده که ارزش آن نسبت به مدت مشابه سال قبل تغییری نکرده است.

همچنین در میان اقلام مختلف صادراتی کشور طی ۹ ماهه ۱۴۰۲، متوسط قیمت صادراتی فرش و صنایع دستی با رقم ۲۹۰۰ دلار به ازای هر تن از سایر اقلام بیشتر بوده و نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل ۲۷ دلار به ازای هر تن نیز افزایش یافته است.

در این مدت متوسط قیمت هر تن محصولات صنعتی ۱۰۶۱.۲ دلار، کشاورزی ۶۴۹ دلار، پتروشیمی و پایه نفتی ۳۹۹.۴ دلار و معدن و صنایع معدنی ۲۰۸.۲ دلار بوده است.

بنابر اعلام «اقتصادسنج» معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در میان ۴۱۱۲ قلم کالای صادراتی کشور طی ۹ ماهه ۱۴۰۲، حدود ۸۵ درصد از کل ارزش صادرات غیرنفتی کشور را تنها ۱۱۴ قلم کالا تشکیل می‌دهند که نشان‌دهنده تنوع پایین اقلام صادراتی است.

همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد این سهم برای ۱۰ کالای نخست صادراتی کشور طی بازه مورد بررسی ۴۱ درصد است. گاز طبیعی مایع شده، پروپان مایع شده و متانول عمده کالاهای صادراتی کشور به لحاظ ارزشی در ۹ ماهه سال جاری هستند.

کل اقلام وارداتی کشور نیز طی ۹ ماهه ۱۴۰۲ حدود ۴۹۶۰ ردیف تعرفه ۸ رقمی بوده که ۸۵ درصد از ارزش آن متعلق به ۶۵۹ ردیف تعرفه است.

سهم ۱۰ کالای وارداتی نخست نیز طی مدت مورد بررسی حدود ۲۷ درصد از کل ارزش واردات کشور است. در این میان ذرت دامی، تلفن همراه، و دانه سویا سه کالای نخست وارداتی کشور بوده که به طور تجمعی ۱۳ درصد از کل ارزش اقلام وارداتی را به خود اختصاص داده‌اند.


 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...