قرعه هوشمندسازی سوخت به همراه اول افتاد

قرعه هوشمندسازی سوخت به همراه اول افتاد

قرعه هوشمندسازی سوخت به همراه اول افتاد؛ همراه اول و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران برای هوشمندسازی نظارت بر زنجیره عرضه سوخت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

به گزارش ، صبح سه‌شنبه یکم اسفندماه 1402 در آیین رونمایی و امضای تفاهم‌نامه «هوشمندسازی عرضه سوخت» در ساختمان اصلی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و با حضور تعدادی از مدیران ارشد این شرکت، همراه اول، معاونت علمی و نوآوری ریاست جمهوری، بانک ملی، صنایع الکترونیک شیراز و یاور همگامان کویر یزد بالغ‌بر چهار تفاهم‌نامه همکاری با موضوع هوشمندسازی و بومی‌سازی منعقد شد.

در یکی از مهمترین همکاری‌ها، حمید بهروزی قائم مقام مدیرعامل همراه اول و جعفر سالاری‌نسب مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درخصوص هوشمندسازی نظارت بر زنجیره عرضه سوخت تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند.

اهداف این تفاهم‌نامه، تحقیق و توسعه راهکارهای هوشمندسازی فرآیند احراز هویت مالکان و شناسایی هوشمند خودرو در جایگاه‌ برای وسایل نقلیه سبک و سنگین، اجرای پایلوت هوشمندسازی احراز هویت مالکان و شناسایی هوشمند خودرو در جایگاه‌، ارتقای سطح خدمت‌رسانی به مردم، بهبود نظام توزیع بنزین و نفتگاز در کشور و کاهش قاچاق سوخت عنوان شده است.

حمید بهروزی، قائم مقام مدیرعامل همراه اول هم که به نمایندگی از مدیرعامل این اپراتور در مراسم حضور داشت، طی سخنانی اظهار داشت: توانستیم با تأسیس مرکز تحقیق و توسعه در همراه اول، فرصتی را برای جوانان خوش فکر و نخبگان فراهم کنیم و با تکیه بر این ظرفیت و همچنین تعامل با شرکت‌های دانش بنیان به سمت طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های حیاتی موردنیاز همراه اول و همچنین سامانه‌های موردنیاز ارگان های دیگر قدم برداریم.

وی ادامه داد: اکنون باید بگویم همراه اول دیگر یک اپراتور سنتی و سرویس‌دهنده خدمات پایه نظیر صوت و داده نیست بلکه در کنار سازمان‌های بزرگ کشور در حال ارائه سرویس‌های ملی است.

قائم مقام مدیرعامل همراه با تأکید بر اینکه دنیای کنونی دنیای کلان داده‌ها، تحلیل داده‌ها و هوش مصنوعی است، تصریح کرد: معتقدیم که با کمک تحلیل داده‌ها، می‌شود تصمیمات مدیریتی بهتر و بهینه‌تری در هر حوزه و هر سازمانی گرفت.

بهروزی خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه، مرکز تحقیق و توسعه همراه اول روی سرویس کلیدی و مهم پلمپ هوشمند با دو ارگان دولتی وارد همکاری شده است؛ زیرا به اهمیت شبکه ارتباطی این اپراتور با بیش از 32 هزار سایت ارتباطی که بالاترین پوشش را نسبت به دیگر اپراتورها در کشور دارد، پی برده و به دنبال این هستند که با استفاده از ظرفیت‌های این سرویس که مبتنی بر پلتفرم اینترنت اشیاء است، به سمت مانیتورینگ دقیق‌تر و هوشمندتر بروند.

وی گفت: در حال حاضر هم تیم‌های تحلیل داده بزرگی متشکل از 400 نفر خبره در همراه اول مستقر و آماده ارائه گزارش‌های تحلیلی به سامانه هوشمند سوخت با تقاطع داده‌های موجود در اپراتور و داده‌هایی که از مراکز سوخت جمع‌آوری می‌شود، هستند تا شرکت پالایش و پخش با استفاده از آنها نظارت دقیق تری در سطح عرضه سوخت داشته باشد.

هوشمندسازی سوخت با تکیه بر توان داخلی

بنابر اعلام اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، محمد صادقی، مدیر سامانه هوشمند سوخت و مدیر این پروژه شرح اجمالی از وظایف هر کدام از اجزای طرفین این تفاهم‌نامه اعم از توسعه‌دهندگان کارتخوان‌های بومی، زیرساخت دهنده‌ها، هوشمندساز عرضه سوخت و تأمین کننده مالی ارائه داد.

به گفته وی همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور وظیفه «هوشمندسازی عرضه سوخت» را برعهده دارد و مطابق با این تفاهم‌نامه قرار است در سه محور همکاری داشته باشد.

صادقی افزود: محورهای اصلی همکاری با همراه اول شامل «هوشمندسازی خودروها در سطح جاده‌ها»، «هوشمندسازی پلمپ برای جایگزینی با پلمپ‌های سربی سابق» و «هوشمندسازی نظام عرضه در سطح جایگاه‌ها» است که باتوجه به تجارب و توانمندی‌های همراه اول در این زمینه‌ها امیدواریم به نتایج مطلوبی دست یابیم.

وی تصریح کرد: باتوجه به انقضای کارتخوان‌های موجود در مجاری عرضه سوخت و باتوجه به اتمام انقضای آنها که با محدودیت‌هایی در بخش تأمین قطعات و توسعه نرم‌افزاری مواجه هستیم، سامانه هوشمند سوخت تصمیم به جایگزینی این دستگاه‌ها با تولیدات شرکت‌های بومی و با تکیه بر دانش‌بنیان‌ها کرده است و در این راستا دو شرکت صنایع الکترونیک شیراز و یاور همگامان کویر یزد را باتوجه به تست پایلوت‌های آنها، مناسب جایگزینی دانستیم. در همین راستا بانک ملی هم قرار است به عنوان منبع تأمین مالی موردنیاز برای پروژه مذکور در کنار سامانه هوشمند سوخت در تمامی مراحل اجرای این پروژه بزرگ باشد.

جلیل سالاری، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز با بیان اینکه بحث قاچاق سوخت موضوع مهمی است که اقداماتی در دست انجام است تا از انحراف سوخت در چرخه توزیع و مسائلی که منجر به قاچاق سوخت می‌شود جلوگیری کنیم، اظهار کرد: یک سال تلاش مستمر صورت گرفت و از جوانان نخبه داخلی و شرکت‌های ایرانی حمایت کردیم تا امروز شاهد رونمایی از کارتخوان‌های ایرانی سامانه سوخت باشیم.

در این مراسم ابوالفضل نجارزاده مدیرعامل بانک ملی ایران، علیرضا عابدی مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک شیراز، هادی یاوری مدیرعامل شرکت یاور همگامان کویر یزد و رضا سلطان علی‌زاده رییس مرکز راهبری ستادهای ویژه توسعه اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری نیز در خصوص این همکاری به ایراد سخنرانی پرداختند.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...