آمادگی خزر برای حمل یخچالی ۳۰ درصد از صادرات کشاورزی

آمادگی خزر برای حمل یخچالی ۳۰ درصد از صادرات کشاورزی

آمادگی خزر برای حمل یخچالی ۳۰ درصد از صادرات کشاورزی؛ در 11 ماهه سال ۱۴۰۲ انواع کالا به ویژه محصولات کشاورزی به ارزش بالغ‌بر ۷۸۳ میلیون دلار از مبادی خروجی کشور به کشور‌های حاشیه دریای خزر صادر شده است.

به گزارش ، مدیرعامل شرکت کشتیرانی دریای خزر با بیان این مطلب در نشست «توسعه دریامحور در دریای خزر» که به میزبانی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در محل این شرکت و با حضور اعضا و رؤسای اتاق‌های بازرگانی استان‌های شمالی کشور برگزار شد، گفت: باتوجه به ابلاغ سیاست‌های کلی توسعه دریامحور از سوی مقام معظم رهبری و باتوجه به کاهش هزینه حمل دریایی نسبت به حمل زمینی تا رقم ۴۰ درصد، آماده هستیم که در صورت استقبال صادرکنندگان تا ۳۰ درصد از حجم کلی صادرات محصولات کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای استان‌های شمالی را به صورت یخچالی به مقاصد صادراتی حمل کنیم.

کامبیز جهانبانی افزود: کشتیرانی دریای خزر با حمایت گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران مصمم است که به توسعه صادرات از طریق دریای خزر کمک کند.

وی با اشاره به اینکه طی ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲ تا دو میلیون و ۵۰۰ هزار تُن انواع کالا به ویژه محصولات کشاورزی از مبادی خروجی کشور به کشور‌های حاشیه دریای خزر صادر شده است، خاطرنشان کرد: ارزش این صادرات حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان (۷۸۳ میلیون دلار) برآورد شده است که نسبت به سال قبل از آن ۲۰ درصد رشد را نشان می‌هد.

جهانبانی با بیان اینکه ۳۰ درصد از کل حجم صادرات یادشده را محصولات کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای تشکیل می‌دهد، افزود: در این میان تنها ۸ درصد از این محصولات از طریق دریا حمل شده است در حالی‌که از حجم ۵۳۱ هزار تن آن تا ۹۰ درصد نیازمند زیرساخت حمل یخچالی است که در حمل‌ونقل دریایی در دسترس‌تر و ارزان‌تر است.

وی میزان حمل محصولات یادشده به صورت یخچالی را حدود ۲۵۰۰ تُن اعلام کرد که به گفته او تنها نیم درصد از کل حجم بار صادراتی است.

بنابر اعلام مانا، مدیرعامل کشتیرانی دریای خزر با اشاره به ۳۰ شناور فعال و ۱۲۰ هزار تُن ظرفیت حمل بار این شرکت، تصریح کرد: با حمایت گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون تعداد ۲۸۰ دستگاه کانتینر یخچالی به این ظرفیت افزوده شده است.

جهانبانی اضافه کرد: همچنین تمام شناور‌های کشتیرانی دریای خزر امکان حمل کانتینر یخچالی را دارند و نیز نخستین شناور اختصاصی حمل کانتینر یخچالی که ظرفیت کامل آن به حمل این نوع کانتینر تغییر یافته است فعالیت خود را از آغاز کرد که در نوع خود در دریای خزر بی‌نظیر است.

به گفته وی در صورت استقبال صادرکنندگان، شرکت کشتیرانی دریای خزر قادر است تعداد کانتینر‌های یخچالی را طی برنامه‌ای ۶ ماهه تا یکساله به ۵۰۰ دستگاه افزایش داده و در طول سال تا ۳ هزار دستگاه کانتینر یا ۶۵ هزارتُن کالا را جابه‌جا کند.

جهانبانی سرمایه در نظر گرفته شده برای ایجاد این ظرفیت را 1.1 میلیون دلار دانست و افزود: دیگر برنامه راهبردی کشتیرانی دریای خزر برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی، باغی و گلخانه‌ای تغییر کاربری انبار برخی شناور‌های این شرکت به سردخانه است که تا ۱۰ هزارتن به ظرفیت یخچالی ناوگان اضافه می‌کند. برای این طرح نیز تا یک میلیون ۵۰۰ هزار دلار در نظر گرفته شده که در صورت کشش بازار انجام خواهد شد.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...