بازگشت پیشکسوتان به انتخابات صنفی

بازگشت پیشکسوتان به انتخابات صنفی

بازگشت پیشکسوتان به انتخابات صنفی؛ با اصلاح تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی، محدودیت فعالیت دو دوره و چهار دوره متناوب برای شرکت در انتخابات اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های صنفی برداشته شد.

به گزارش ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی روز سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه ۱۴۰۲ با اصلاح تبصره ۱ ماده ۲۲ قانون نظام صنفی، محدودیت فعالیت دو دوره و چهار دوره متناوب در اتاق‌ها و اتحادیه‌های صنفی را برداشتند.

نمایندگان خانه ملت با اصلاح ماده ۴ طرح اصلاح قانون صنفی کشور درباره سازوکار انتخابات اتحادیه‌ها و مدت مسئولیت اعضای هیات مدیره که در جلسات قبلی صحن علنی به‌منظور رفع ابهام به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده بود، پس از اصلاح دوباره در کمیسیون، موافقت کردند.

نمایندگان خانه ملت در این نشست و در جریان ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح اصلاح قانون صنفی کشور با اصل ماده ۴ این طرح درباره سازوکار انتخابات اتحادیه‌ها و مدت مسئولیت اعضای هیات مدیره با ۱۶۷ رأی موافق، ۳۴ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۱۳ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، در ماده ۴ اصلاحی قانون نظام صنفی آمده است:

تبصره 1 - مدت مسئولیت اعضای هیأت مدیره اتحادیه‌ها بعد از لازم‌الاجرا شدن قانون اصلاحی از اولین نوبت انتخابات برگزار شده، چهار سال تمام است. اعضای هیأت مدیره با رای مخفی و مستقیم اعضای اتحادیه انتخاب می‌شوند. عضویت بیش از دو دوره متوالی (ادوار قبلی ملاک محاسبه است) در هیأت رئیسه اتحادیه‌ها منوط به اخذ دوسوم آرای ماخوذه است ملاک محاسبه کد ملی هر شخص است. فرایند انتخابات تشکل‌های صنفی که قبل از ابلاغ این قانون شروع و در مرحله بررسی صلاحیت داوطلبان در کمیته تطبیق یا بعد از آن قرار دارد مطابق قانون مصوب سال ۱۳۹۲ ادامه می‌یابد.

تبصره 3 - انتخابات اتحادیه‌ها در دور اول با حضور حداقل یک سوم اعضاء و در صورت عدم دستیابی به حدنصاب مذکور در دور دوم با حضور حداقل یک چهارم اعضاء به فاصله کمتر از دو هفته رسمیت می‌یابد. در صورت عدم دستیابی به حد نصاب مذکور رأی‌گیری برای آخرین مرتبه با نصاب یک چهارم اعضا به فاصله یک هفته بعد از زمان تعیین شده مرحله قبل تکرار می‌شود. در صورت عدم دستیابی به این نصاب کمیسیون نظارت مکلف به ادغام اتحادیه‌ها است. آئین‌نامه اجرایی نحوه برگزاری انتخابات موضوع این تبصره ظرف سه ماه از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این قانون توسط دبیرخانه هیئت عالی نظارت با همکاری اتاق اصناف ایران تهیه می‌شود و پس از تأیید هیئت عالی نظارت به تصویب وزیر صنعت، معدن و تجارت می‌رسد.

تبصره: همه اشخاص چه به اعتبار شخصیت حقیقی و چه به اعتبار شخصیت حقوقی نمی‌توانند همزمان در بیش از یک اتحادیه عضو هیأت مدیره باشند.

تبصره: انتخابات اتحادیه‌ها به صورت الکترونیکی و براساس شماره تلفن همراه شخص دارنده یا متقاضی پروانه کسب و در بستر سامانه تعیین شده توسط دبیرخانه هیئت عالی نظارت برگزار می‌شود.

تبصره 9 - همه ابلاغ‌های موضوع این قانون در صورت ارسال به شماره تلفن همراه شخص دارنده یا متقاضی پروانه کسب که در سامانه صدور مجوزهای کسب‌وکار به ثبت رسیده است قابل استناد خواهد بود.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...