چراغ سبز به ماینرها برای خرید برق

چراغ سبز به ماینرها برای خرید برق

چراغ سبز به ماینرها برای خرید برق؛ مزارع قانونی استخراج رمزارز با هر قدرت انشعاب می‌توانند نسبت به خرید برق از تابلوی سبز بورس انرژی اقدام کنند.

به گزارش ، دولت برنامه‌های حمایتی را برای رمزارزهای مجاز در نظر گرفته که از طریق آن می‌توانند نسبت به خرید برق از تابلوی سبز بورس انرژی اقدام کنند و در این صورت در هیچ فصلی مشمول محدویت نمی‌شوند.

مراکز قانونی استخراج رمزارزها، مراکزی هستند که از وزارت صمت جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت می‌کنند، استاندارد اجباری ۲۲۸۰۰ درباره نصب برچسب انرژی روی هر ماینر را رعایت می‌کنند، نسبت به ثبت مشخصات ماینرهای خود در سامانه جامع تجارت و دریافت کد رهگیری یکتا برای هر ماینر اقدام می‌کنند و از تعرفه‌های برق یارانه‌ای سوءاستفاده نمی‌کنند.

این مزارع می‌توانند آزادانه نسبت به فعالیت خود اقدام کرده و در صورت استفاده از رمزارز حاصل از استخراج برای واردات دیگر کالاها و خدمات از مشوق‌های قانونی نیز برخوردار خواهند شد. همچنین در صورت تأمین برق از تابلوی سبز بورس انرژی، جریان برق آنها حتی در فصول گرم و سرد سال قطع نمی‌شود.

اما مزارعی که یک یا چند مورد از موارد اعلام شده را رعایت نکنند، مطابق قانون با آنها برخورد شده و جرایم بسیار سنگینی ازجمله ضبط ماینرها، اخذ هزینه برق تا ۱۰۰ برابر قیمت برق یارانه‌ای و حبس تعزیری برای متخلفان و مجرمان اعمال خواهد شد.

مزارع قانونی استخراج رمزارز با هر قدرت انشعاب، می‌توانند نسبت به خرید برق از تابلوی سبز بورس انرژی اقدام کنند. در این حالت، برق مورد نیاز این مزارع در تمامی روزهای سال تامین شده و مشمول محدودیت‌های مدیریت مصرف در روزهای پیک گرما و یا روزهای سرد سال که محدودیت در تامین گاز وجود دارد، نمی‌شوند. این روش، به همراه روش استفاده از گاز فلر، پایدارترین و قابل اتکاترین شیوه برای تامین برق موردنیاز جهت استخراج رمزارزها در کشور است.

هادی سفیدمو، مجری تامین برق مراکز استخراج رمز ارز شرکت توانیر در همین راستا اعلام کرده است: شرکت توانیر از سرمایه‌گذاری‌های قانونی در این حوزه حمایت کرده و آمادگی دارد تا برق مورد نیاز مراکز استخراج رمزارز مجاز را با تعرفه‌های مصوب تامین کند. باتوجه به آثار هاویینگ، لازم است تا دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مربوط به حوزه رمزارز به‌روزرسانی شود و در این زمینه از نظرات و پیشنهادات کارشناسان و فعالان این حوزه استفاده خواهد شد.

براساس دستورالعمل‌های موجود سرمایه‌گذاران می‌توانند با سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر در حوزه تولید رمزارز فعالیت کنند و این مساله می‌تواند به سود رمزارزهای مجاز باشد. این در حالی است که استخراج رمزارز غیرمجاز با استفاده از تعرفه‌های برق یارانه‌ای اعم از تعرفه برق خانگی، صنعتی، کشاورزی و تجاری در روزهای اوج مصرف باعث افزایش احتمال خاموشی صنایع افت شاخص‌های کیفی برق و احتمال سوختن لوازم الکتریکی همسایگان می‌شود.

علاوه‌بر این، به‌دلیل عدم رعایت مسائل ایمنی، استفاده غیرمجاز از ماینرها گاهی می‌تواند منجر به ایجاد آتش‌سوزی‌های گسترده شود، بنابراین باتوجه به مزایایی که توانیر برای رمزارزهای مجاز درنظر گرفته لازم است تا غیرمجازها در این زمینه تجدیدنظر کنند و با گرفتن مجوز و فعالیت مجاز از مزایای آن نیز بهره‌مند شوند.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...