کالای قاچاق را خودتان جمع کنید

کالای قاچاق را خودتان جمع کنید

کالای قاچاق را خودتان جمع کنید؛ مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز اظهار داشت که ما در بخشنامه‌های مختلف به اتحادیه‌ها اعلام کردیم که اگر کالای قاچاق وجود دارد خودتان جمع‌آوری کنید تا دیگر ضربه نخورید.

به گزارش ، باتوجه به هشدارهای اخیر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره رصد و شناسایی واحدهای عرضه‌کننده کالای قاچاق شاهد نخستین برخوردها با این دسته از فروشندگان هستیم به طوری که برخوردهای نظارتی با فروشندگان کالای قاچاق در مرکز تهران آغاز شده و تاکنون با چندین واحد صنفی برخورد شده است.

به‌نظر می‌رسد گشت ویژه‌ای برای مقابله با کالاهای قاچاق و عرضه‌کنندگان آن با محوریت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تشکیل شده و نخستین بازرسی‌ها از حوالی خیابان سهروردی آغاز شده است.

در همین حال مدیرکل دفتر پیشگیری از قاچاق کالا و ارز در نشست هماهنگی با مدیران ارشد فروشگاه‌ها و مال‌ها گفت: براساس قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز اگر کالای قاچاقی در یک واحد صنفی شناسایی شود، علاوه‌بر توقیف کالاهای قاچاق، در مرتبه اول جریمه نقدی دوبرابر ارزش ریالی آن، مرتبه دوم چهاربرابر ارزش کالا و مرتبه سوم جریمه نقدی معادل 6 برابر ارزش کالا برای واحدهای صنفی عرضه‌کننده کالای قاچاق در نظر گرفته شده است. درنتیجه مشاهده می‌کنیم که قانونگذار جرایم سنگینی را برای واحدهای صنفی متخلف در نظر گرفته است.

وحید خدرویسی افزود: در تعریف قاچاق، تخلفات مختلفی از مبادی ورود تا محل عرضه در نظر گرفته شده است. ما جلسات متعددی را با اتحادیه‌های مختلف داشته‌ایم. تمام مسئولان ستاد دوست ندارند که حتی یک واحد صنفی به خاطر بحث قاچاق بسته شود. ما هم بر همه موضوعات واقف هستیم. تمام موارد به کرات بررسی می‌شود و ما روزانه گزارشات تحلیلی برای مقامات عالی کشور ارسال می‌کنیم.

خدرویسی اضافه کرد: نیت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از برگزاری جلسات با اصناف و دیگران همکاری است اگر بنا به مچ‌گیری و برخورد باشد دیگر نیازی به برگزاری جلسات نیست. ما در بخشنامه‌های مختلف به اتحادیه‌ها اعلام کردیم که اگر کالای قاچاق وجود دارد خودتان جمع‌آوری کنید تا دیگر ضربه نخورید.

وی با اشاره به اینکه بخشی از واحدهای صنفی از سختگیری‌های قانون مبارزه با قاچاق کالا بی‌خبر هستند، گفت: بنابراین لازم است تا در حوزه آموزش، اتحادیه‌ها و اتاق اصناف اقداماتی انجام دهند. خواست ما این است که آموزش صحیح در این حوزه انجام شود تا دیگر به سراغ برخورد قانونی نرویم.

همچنین معاون پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته است: خواهش ما این است که مدیران این فروشگاه‌ها اجازه ندهند برخوردهای نیروی انتظامی با عرضه اقلام قاچاق ازجمله پوشاک قاچاق پیاده شود و قبل از این مرحله نسبت به اجرای قانون اقدام کنند.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...