هماهنگی در صدور پروانه‌های کسب الکترونیک اتباع خارجی

هماهنگی در صدور پروانه‌های کسب الکترونیک اتباع خارجی

هماهنگی در صدور پروانه‌های کسب الکترونیک اتباع خارجی؛ رئیس اتاق اصناف ایران بر لزوم همکاری سامانه‌ها در صدور پروانه‌های کسب الکترونیک اتباع خارجی همزمان با احراز صلاحیت هویت متقاضی تاکید کرد.

به گزارش ، رئیس اتاق اصناف ایران درباره صدور پروانه‌های کسب برای اتباع خارجی گفت: استعلام پروانه کار اتباع خارجی در درگاه ملی مجوزهای کشور باید همزمان با احراز صلاحیت هویت متقاضی از سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی صورت گیرد.

مجتبی صفایی افزود: موضوع اشتغال اتباع خارجی در مبحث سوم از فصل پنجم قانون کار مورد اشاره قرار گرفته است و بیان می‌کند: «اتباع خارجی نمی‌توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه روادید ورود با حق کار معین داشته و پروانه کار دریافت کنند.» بنابراین، اشتغال به کار افراد خارجی ساکن ایران، شامل دو شرط اساسی یکی، داشتن مدرک اقامتی با حق کار مشخص و دوم، گرفتن پروانه کار است.

وی افزود: در این راستا مستند به ماده ۱۲۱ قانون کار، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با رعایت شرایط مصرح در این ماده، با صدور روادید با حق کار مشخص برای اتباع بیگانه موافقت و پروانه کار صادر خواهد کرد. این پروانه کار اتباع خارجی، حداکثر برای مدت یک سال صادر یا تمدید و یا تجدید می‌شود. این امر، به این معنی است که پس از گذشت یک سال، پروانه کار تبعه خارجی فاقد اعتبار تلقی شده و وی باید به منظور تمدید آن اقدام کند.

صفایی ادامه داد: از طرفی براساس بند (۵) ردیف (الف) ماده (۳) آیین‌نامه اجرایی ماده (۱۲) قانون نظام صنفی، یکی از شرایط صدور پروانه کسب برای اتباع خارجی، گذرنامه و پروانه کار اتباع خارجی است. از طرف دیگر با یکسان‌سازی و تسهیل شرایط و ضوابط صدور و تمدید پروانه کسب، براساس قانون اصلاح مواد (۱) و (۷) قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ و قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار، شرط یادشده در کاربرگ‌های پروانه کسب در درگاه ملی مجوزهای کشور بارگذاری شده و متقاضیان اتباع پس از ثبت نام در درگاه ملی مجوزها و استعلامات هویتی برای ادامه فرآیند و گرفتن پروانه کسب به سامانه نوین اصناف ارجاع داده می‌شوند.

رئیس اتاق اصناف ایران تصریح کرد: اگرچه صدور و تمدید پروانه کسب در سامانه نوین اصناف متضمن برخی استعلامات جهت تایید از دستگاه‌های مختلف است اما تاکنون سازوکاری جهت سنجش اصالت پروانه کار در سامانه نوین اصناف، تعبیه نشده است و بیم آن می‌رود بسیاری از پروانه‌های کسب صادره برای اتباع خارجی بدون وجود شرایط قانونی باشد. بنابراین نیاز به تدبیر جدی به منظور پیشگیری از تبعات بعدی اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی دارد.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی اتاق اصناف ایران، صفایی تاکید کرد: بنابراین لازم است استعلام پروانه کار اتباع خارجی در درگاه ملی مجوزهای کشور، همزمان با احراز صلاحیت هویت متقاضی از سامانه جامع اشتغال اتباع خارجی صورت گیرد و در این راستا انتظار می‌رود که متولیان امر همکاری لازم در رفع این نقص را داشته باشند.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...