خرید تضمینی 5.6 میلیون تن گندم

خرید تضمینی 5.6 میلیون تن گندم

خرید تضمینی 5.6 میلیون تن گندم؛ از ابتدای فصل برداشت تاکنون بالغ‌بر پنج میلیون و ۶۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۹۸ هزار میلیارد تومان از گندمکاران خریداری شده است.

به گزارش ، مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی درباره وضعیت خرید تضمینی گندم در کشور افزود: اکنون میزان خرید نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 450 هزار تن افزایش دارد.

به گفته وی، براساس آمارهای سال گذشته، طی مدت مشابه پنج میلیون و 125 هزار تن گندم خریداری شده بود.

سهراب سهرابی، ارزش این میزان گندم خریداری شده را 98 همت عنوان کرد و اظهار داشت: تاکنون نزدیک به 41.2 هزار میلیارد تومان معادل حدود 50 درصد از مطالبات گندمکاران پرداخت شده است.

وی تصریح‌ کرد: بیشترین میزان خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری به ترتیب مربوط به استان‌های خوزستان با یک میلیون و 617 هزار تن، گلستان یک میلیون و 20 هزار تن، فارس 675 هزار تن، ایلام 324 هزار تن و خراسان رضوی 280 هزار تن است.

سهرابی با بیان اینکه خرید گندم از استان‌های اقلیم سرد تا پایان شهریورماه ادامه خواهد داشت، گفت: از این میزان گندم خریداری شده حدود 170 هزار تن گندم دوروم و 260 هزار تن گندم بذری خریداری شده است.

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی به کشاورزان توصیه کرد: گندم خود را به مراکز خرید گندم دولتی بفروشند و از فروش به دلالان خودداری کنند. همچنین کاه و کلش مزارع را آتش نزنند.

وی افزود: برآوردها حاکی است امسال 14.5 تا 15.5 میلیون تن گندم تا پایان شهریورماه از مزارع آبی و دیم برداشت شود و باتوجه به این میزان تولید، نیازی به واردات گندم نخواهیم داشت.

سهرابی خاطرنشان ‌کرد: طبق مصوبه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی، هر کیلوگرم گندم معمولی نان 17 هزار و 500 تومان و گندم دوروم 18 هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...