شبکه قیمت‌سازی مسکن متلاشی شد

شبکه قیمت‌سازی مسکن متلاشی شد

شبکه قیمت‌سازی مسکن متلاشی شد؛ شبکه قیمت‌سازی در بخش مسکن شناسایی و متلاشی شد و تعدادی از افراد مرتبط با آن نیز با قرار وثیقه آزاد هستند.

به گزارش ، دبیر کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات از شناسایی شبکه قیمت‌سازی مسکن خبر داد و با یادآوری مصوبه شورای عالی مسکن برای گشت مشترک در بازار مسکن، اظهار داشت: در ابتدا گشت را از شهر جدید پردیس آغاز و در ادامه این کار را در تهران پیاده‌سازی کردیم.

یاسر دستمالچیان در یک نشست خبری با تأکید براینکه بالغ‌بر 180 هزار بنگاه املاک در سطح کشور داریم که از این تعداد 18500 واحد غیرمجاز بود، افزود: از تیرماه سال گذشته تا امروز 110 هزار بازرسی انجام شده از بنگاه‌های املاک منتج به گرفتن 300 میلیارد تومان جریمه شده است.

دستمالچیان با تاکید بر برخورد قانونی با این بنگاه‌ها گفت: روند صدور مجوز بنگاه املاک حدود یکسال زمان می‌برد که در دولت سیزدهم این فرآیند حدود 10 روز کاهش یافت. در برخی موارد پروانه کسب یک روزه صادر می‌شود.

دبیر کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات با یادآوری اینکه در زمان حاضر حدود 13 هزار بنگاه املاک غیرمجاز در کشور داریم، اظهار کرد: در مرحله اول سطح سواد مشاوران املاک را به دیپلم ارتقا دادیم. درواقع سطح بنگاه‌های املاک از معمولی ارتقا یافت.

دستمالچیان از شناسایی شبکه قیمت‌سازی در بخش مسکن خبر داد و با بیان اینکه تعدادی از این افراد با قرار وثیقه آزاد هستند، اضافه کرد: اقدامات هماهنگ و تکمیل‌کننده در بخش‌های مختلف باعث شد تا امروز شاهد جهش قیمت نباشیم.

وی با بیان اینکه بنگاه‌های املاک دیگر نمی‌توانند قرارداد تنظیم شده را در سامانه املاک و مستغلات ثبت نکنند، گفت: تعیین سقف افزایش اجاره‌بها نیز در دولت سیزدهم عملیاتی شده است.

وی همچنین از غیرقانونی بودن خرید امتیاز طرح‌های حمایتی مسکن خبر داد و تاکید کرد: تمام اقدامات یادشده توسط رییس جمهور فقید در شورای عالی مسکن پیگیری می‌شد.

دبیر کارگروه تنظیم و کنترل بازار املاک و مستغلات در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه در چه شهرهایی امتیاز طرح‌های حمایتی مسکن و با چه قیمتی خرید و فروش می شود؟ گفت: این مسأله در شهرهای پردیس، پرند و اسلامشهر موضوع فراگیری است. در منطقه 22 تهران نیز تعاونی‌های مسکن را داریم که مردم امتیازاتی خریداری کرده‌اند که قابلیت فروش نداشته است.

دستمالچیان با تاکید بر اینکه تا پیشرفت فیزیکی پروژه به 40 درصد نرسد، فروش غیرقانونی است، افزود: در این منطقه مردم خاک خریداری کرده‌اند و امتیاز دست به دست می‌شود.

وی با اشاره تجمع سوداگران در مقابل شرکت عمران شهرهای جدید، تصریح کرد: سوداگران امتیاز طرح حمایتی را با قیمت یک میلیارد تومان خریداری می‌کنند، در حالیکه قیمت آن 1.5 میلیارد تومان بوده و دیگر فرد نمی‌تواند از امتیاز طرح حمایتی استفاده کند.

وی با بیان اینکه تعداد محدودی افرادی را شناسایی کرده‌ایم که اعداد دو رقمی از واحد‌های حمایتی را در اختیار دارند، اضافه کرد: خرید و فروش مسکن مهر و نهضت ملی مسکن در شرکت‌های عمران به صورت قانونی انجام می‌شود.

مدیر سامانه خودنویس نیز در این نشست گفت: سامانه خودنویس براساس قانون توسط وزارت راه و شهرسازی توسعه یافته و این سامانه جدیدی نیست؛ وزارت راه و شهرسازی سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات را از وزارت صمت تحویل گرفت تا بتواند امکان ثبت قرارداد را برای مردم فراهم کند.

مهدی ساسانی افزود: بخش اجاره سامانه یادشده از سوم خرداد سال گذشته راه‌اندازی و دسترسی برای مشاوران املاک فراهم شد. از ابتدای امسال نیز تمام قراردادهای اجاره در سامانه خودنویس ثبت می‌شود.

وی یادآور شد: تا امروز 594 هزار و 771 قرارداد توسط مردم و مشاوران املاک در سامانه خودنویس ثبت شده است.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...