صادرات و واردات با آیین‌نامه جدید

صادرات و واردات با آیین‌نامه جدید

صادرات و واردات با آیین‌نامه جدید؛ براساس ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت تغییرات مهم آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در گمرکات اجرایی شد.

به گزارش ، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران تغییرات تازه آئین‌نامه قانون مقررات صادرات و واردات را که به تازگی در هیأت دولت تصویب شده بود برای اجرا به دفتر واردات گمرک ابلاغ کرد.

1. ورود قطعی موکول به ثبت سفارش قبل از تخلیه کالا شد.

نگاهی به مصوبه هیأت وزیران درخصوص آیین‌نامه قانون مقررات صادرات و واردات  نشان می‌دهد، ورود قطعی همه کالاها به قلمرو گمرکی و مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی موکول به ثبت سفارش یا ثبت آماری «قبل از تخلیه کالا در اماکن گمرکی یا مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی و اخذ مجوز ورود از وزارت صمت قبل از تخلیه کالا در اماکن گمرکی با رعایت سایر شرایط مقرر شده است.

بنابر اعلام تسنیم، تاکنون رویه مرسوم تجارت خارجی کشور به این شکل بوده که عمده فعالان اقتصادی در ابتدا اقدام به ورود کالا به سرزمین اصلی یا مناطق آزاد کرده و سپس مجوزهای مربوطه را دریافت و در هنگام اظهار به گمرک جهت ترخیص کالا ارائه می‌کردند.

همچنین بعد از اعمال یک تعداد سختگیری‌ها در مورد ترانزیت داخلی از نقاط مرزی به گمرکات داخلی نیز ارائه ثبت سفارش الزامی نبود. حالا با مصوبه جدید هیأت دولت شرط تخلیه کالا در سرزمین اصلی ارائه مجوز ثبت سفارش است که یک تغییر بسیار مهم در روند واردات کالا به کشور محسوب می‌شود.

2. پیمان‌سپاری ارزی به صورت رسمی به مقررات تجاری بازگشت.

گفتنی است، در بند 18 این مصوبه آمده است، عبارت صادرات سایر فرآورده‌های حاصل از نفت و همه کالاهای دیگر از پیمان‌سپاری معاف است، از مصوبه پیشین هیأت دولت (درخصوص آیین‌نامه اجرایی قانون یادشده به تاریخ 1373) حذف می‌شود. بر این اساس پیمان‌سپاری ارزی به صورت رسمی به مقررات تجاری بازگشت.

3. ادارات از محل ورود موقت به میزان ارزش افزوده مشمول رفع تعهد است.

لازم به ذکر است براساس مصوبه هیأت دولت، صادرات کالا از محل ورود موقت ماده ٥١ قانون امور گمرکی فقط به میزان ارزش افزوده کالای صادراتی نسبت به ماده اولیه وارداتی مشمول رفع تعهد ارزی خواهد بود.


 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...