دستیابی چادرملو به منابع جدید معدنی در افغانستان

دستیابی چادرملو به منابع جدید معدنی در افغانستان

دستیابی چادرملو به منابع جدید معدنی در افغانستان؛ فعالیت‌های اکتشافی توسعه‌ای در معدن چادرملو در حال انجام است و امسال 10 میلیون تن خوراک از محل معادن و همچنین فرآوری باطله‌های معدنی تامین می‌شود.

به گزارش ، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با بیان این مطلب به سختی‌های پشت سر گذاشته چادرملو در سال ۱۴۰۲ ازجمله محدودیت‌های انرژی اشاره کرد و گفت: با این وجود چادرملو بالغ‌بر ۱۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در طرح‌های توسعه خود انجام داد و ۵۵ درصد سود شرکت را نقدی بین سهامداران خود تقسیم کرد.

امیرعلی طاهر‌‌زاده‌ افزود: سال گذشته نخستین سالی بود که چادرملو و شرکت‌های تابعه علاوه‌بر منابع داخلی خود، بالغ‌بر ۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب تسهیلات، اوراق مرابحه و ... از شبکه بانکی به منظور تسریع در اجرای طرح‌های توسعه و ... استفاده کردند.

وی در ادامه به فعالیت‌های ساخت نیروگاه در این مجموعه اشاره کرد و اظهار داشت: چادرملو در حال حاضر دارای یک واحد نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی و یک واحد ۱۰ مگاواتی نیروگاه خورشیدی است و دومین واحد سیکل ترکیبی خود را نیز طی قراردادEPC به ارزش ۲۴۵ میلیون یورو بدون لحاظ سرمایه‌گذاری‌های جنبی نیز در حال ساخت دارد که امیدوار هستیم در سه ماهه دوم سال جاری بهره‌برداری از واحدهای ۱ و 2 گازی این نیروگاه آغاز که باتوجه به خود تامین بودن نیروگاه جدید تاثیر بر میزان تولید در زمان محدودیت‌های انرژی برق خواهد داشت.

مدیرعامل چادرملو همچنین تصریح کرد: در سال گذشته کلنگ یکی از بزرگترین نیروگاه خورشیدی کشور با ظرفیت ۱۰۰ مگاوات در منطقه خضرآباد استان یزد به زمین زده شد و اکنون پنل‌های خورشیدی آن خریداری شده و پیمانکاران آن نیز در بخش‌های مختلف مشخص و عملیات اجرایی اغاز شده است.

وی ساخت ۲ نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی دیگر را در شهرستان اردکان و بهاباد ازجمله طرح‌های در دست اجرای چادرملو عنوان کرد.

طاهرزاده با بیان اینکه فعالیت‌های معدنی چادرملو در سه بخش در حال انجام است، گفت: فعالیت‌های اکتشافی توسعه‌ای در معدن این شرکت در حال انجام است و پیش‌بینی می‌شود امسال ۱۰ میلیون تن خوراک از محل معدن و همچنین فرآوری باطله‌های معدنی تامین شود.

بهره‌برداری از کارخانه تولیدکنسانتره‌سازی بهاباد

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: کارخانه تولیدکنسانتره‌سازی بهاباد با ظرفیت تولید ۱ تا  ۱.۳ میلیون تن کنسانتره آهن آماده راه‌اندازی و بهره‌برداری است. همچنین خط تولید کلاف سرمد ابرکوه با ظرفیت ۴۵۰ هزار تن پیش‌بینی می‌شود تا در سه ماهه دوم سالجاری راه‌اندازی و وارد تولید تجاری شود.

طاهرزاده اضافه کرد: در محدوده آنومالی ۱۰ که در فاصله حدود ۱۵ کیلومتری معدن فعلی چادرملو واقع شده، مناقصه انتخاب پیمانکار استخراج در یکی از زونهای اکتشافی انجام شده و تاکنون حدود ۱۴ هزار متر حفاری در آن انجام شده است.

او یادآور شد: برای محدوده آنومالی  D19 باتوجه به سرمایه‌گذاری انجام شده در بخش اکتشاف و آماده‌سازی و دریافت گواهی کشف اولیه در برنامه داریم که ۲۸ میلیون تن از ذخیره توده جنوبی را بهره‌برداری کنیم. در این محدوده حدود ۱۶۰ میلیون تن باطله‌برداری انجام و به ذخیره سنگ آهن رسیدیم.

طاهرزاده عنوان کرد: در عین حال خرید سنگ آهن از دیگر نقاط کشور نیز در دستور کار است و از معادن کوچک و دیگر محدوده‌های موجود در استان و سطح کشور نسبت به خرید و تامین سنگ آهن اقدام می‌کنیم، به طوری که سال گذشته حدود ۶ میلیون تن خرید سنگ آهن توسط چادرملو انجام شد.

وی با بیان اینکه اکنون عملیات استخراج از محدوده زریگان در مرحله مناقصه انتخاب پیمانکار است تا بخشی از تامین خوراک چادرملو از این محل انجام شود، خاطرنشان کرد: در عین حال در قالب یک کنسرسیوم برای دستیابی به منابع جدید معدنی در افغانستان، در حال رایزنی با مسئولان این کشور هستیم.

بنابر اعلام معدن۲۴، وی در ادامه یادآور شد: در بخش لجستیک، تاکنون ۵۵۰ واگن و ۵۴ کشنده خریداری شده است، علاوه بر آن در اسفند پارسال طی قراردادی با شرکت مپنا، خرید 10 دستگاه لوکوموتیو سنگین باری MAP30 با توان حدود ۴۰۰۰ اسب بخار در دستور کار قرار گرفته و قرار است طی مدت ۱۸ ماه تحویل شود.

مدیرعامل چادرملو تاکید کرد: اکنون و با این اقدامات، زنجیره حمل لجستیک ریلی چادرملو به منظور انتقال مواد از معدن به واحد صنعتی در فاز یک تقریبا تکمیل شده است.

وی گفت: در طی دو سال گذشته در تولید گندله، آهن اسفنجی و فولاد رکوردهای را بدست آوردیم که از بدو فعالیت‌های این واحدها بی‌نظیر بوده است. همچنین در سال گذشته رکوردهای جدید در گندله‌سازی و فولادسازی خلق و رکورد تولید آهن اسفنجی نیز حفظ شده است.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...