پایان حذف واژه «شهید» از پلتفرم متا

پایان حذف واژه «شهید» از پلتفرم متا

پایان حذف واژه «شهید» از پلتفرم متا؛ شرکت متا پلتفرم به توصیه هیات نظارتی خود، به ممنوعیت واژه «شهید» (martyr) در پلتفرم‌های شبکه اجتماعی خود پایان می‌دهد.

به گزارش ، این شرکت شبکه اجتماعی آمریکایی، سال‌ها به‌دلیل رویکرد خود در برابر محتوای مربوط به خاورمیانه، مورد انتقاد قرار گرفته بود. بررسی هیات نظارتی خود این شرکت در سال ۲۰۲۱ دریافته بود که رویکرد شرکت متا، تاثیر حقوق بشر منفی بر مردم فلسطین و دیگر کاربران عرب زبان سرویس‌های این شرکت دارد.

این انتقاد از زمان آغاز عملیات طوفان الاقصی و جنگ غزه، شدت گرفت. گروه‌های حقوق بشر، شرکت متا را متهم به سرکوب محتوای حامی فلسطینی‌ها در فیس‌بوک، و اینستاگرام در پس زمینه جنگی کرده‌اند که در پی حملات غافلگیرانه حماس به سرزمین‌های اشغالی در هفتم اکتبر، آغاز شده است.

هیات نظارتی که توسط شرکت متا تامین مالی می‌شود اما به صورت مستقل فعالیت می‌کند، سال گذشته بازبینی خود را آغاز کرد زیرا واژه «شهید» محتوایی بود که بیشترین میزان حذف را در پلتفرم متا در مقایسه با واژه یا جملات دیگر داشت.

طبق یافته‌های این بازبینی در مارس، مقررات شرکت متا درباره واژه «شهید»، معنای متنوع این واژه را به حساب نیاورده و درنتیجه به حذف محتوایی منجر شده که هدف آن، تمجید اقدامات خشونت آمیز نبوده است.

بنابر اعلام رویترز، هیات نظارتی از این تغییر استقبال و اعلام کرد سیاست متا در ارتباط با این واژه، به سانسور میلیون‌ها نفر در پلتفرم‌های این شرکت منجر شده بود.
 

ثبت دیدگاه

شکیبا باشید ...